fbpx

Proč zrovna aquacentrum?

Město každý rok vynakládá nemalé finanční prostředky na podporu sportu. Nejen do grantového systému na podporu sportovních klubů, ale také na údržbu a obnovu sportovišť a sportovních plácků. Je to správné, masový sport, především dětí a mládeže, musí mít naší podporu. Je potřeba, aby mladá generace neseděla stále jen doma u počítače, ale vypěstovala si v sobě lásku k pohybu. Důležitý je ale sport v každém věku. I pro dospělé v našem městě existují místa, kde mohou sportovat. Hokej, fotbal, tenis, squash, badminton a mohla bych pokračovat dalšími sporty.

Napadlo Vás někdy jít si tyto sporty zahrát, ale nešlo to? Proč? Nemůžete mávat hokejkou nebo tenisovou raketou, protože Vás bolí záda? Nemůžete běhat za balónem, protože Vás bolí kyčle nebo kolena? U těchto sportů se zadýcháváte, protože trpíte nadváhou? Určitě tuto situaci zná velká část z nás. Tak jaký sport tedy můžeme provozovat?

Spousta papíru už byla popsaná o tom, že plavání patří spolu s během, jízdou na kole, chůzí a během na lyžích mezi pět pohybových aktivit, které se řadí k aerobním aktivitám s opakovacím charakterem. Oproti ostatním vyjmenovaným sportům má však jednu velkou výhodu, mohou ho vykonávat téměř všichni bez rozdílu věku i kondice. Během plavání aktivujete a posilujete rovnoměrně celé tělo. Pobyt v bazénu, zvláště dýchání do vody, má navíc pozitivní vliv na dýchání a kapacitu plic.

Největší výhody plavání:

  • nezatěžuje klouby
  • plavat mohou všichni bez ohledu na věk
  • nezáleží na kondici
  • je vhodné i jako rehabilitace
  • rovnoměrně aktivuje všechny svalové skupiny
  • má dobrý vliv na páteř

Naše město má podle posledního sčítání 11,5 tis. obyvatel. Ve sportovních klubech je zaregistrováno cca 1,7 tis. členů. Kolik obyvatel využívá neorganizovaný sport, bohužel podchyceno nemáme.

Někdo může namítat, že město již plavecký bazén má. Ano je to pravda. Venkovní, který je otevřený maximálně 2 měsíce v roce a nejvyšší teplota vody bývá tak 23 stupňů celsia.

Postavit aquacentrum není zrovna levná záležitost a sehnat na to peníze nebude snadné. Ani každoroční dotace na provoz nebude nulová. Tyto investice se městu ale vrátí tím, že bude mít spokojené obyvatelstvo a dobrý pocit, že udělalo něco pro sportovní vyžití všech obyvatel města i blízkého okolí.

Jiřina Jurdová